İlk Seri Üretim Motorlu Araba Nerede Üretilmiştir?

24 Kasım 2023
İlk Seri Üretim Motorlu Araba Nerede Üretilmiştir?

İlk Seri Üretim Motorlu Araba Nerede Üretilmiştir?


Seri Üretim Öncesi Araç Durumu

            İnsanlık tarihinin ateşin bulunması ile birlikte en önemli buluşlarından birisi tekerleğin icadıdır. İnsanların başka yerler keşfetmesini, göç yapmasını ve uzaktaki insanlar ile ticaret yapmasını oldukça kolaylaştırmıştır. İlk zamanlarda güç kaynağı olarak insan, at, katır gibi canlılar kullanılmıştır ancak teknolojinin ilerlemesi ile birlikte 1769 yılında Nicolas-Joseph Cugnot üç tekerlekli ilk motorlu araç olarak sayılan buharlı aracı Fransa ordusu için tasarlamıştır. Bu tasarlamanın ardından ise Sanayi Devrimi başlamış oldu ve tüm Dünya'da buharlı makinelerin kullanılmasına ön ayak olmuştur.

            Fransa'nın bu araç üretimi konusunda destek olmamasından dolayı üretim başka ülkelere gitmiştir. 1800’lü yılların son zamanlarına kadar birçok gelişme olmuştu ancak 1889 yılında bir Alman makina mühendisi bir araç tasarladı ve bu aracın motoru halen motor sporlarının temel tasarım prensibi olarak alınmaktadır. 2 silindirli ve 3 tekerlekli bu aracın çıktığı dönemin yakın zamanlarında Amerikalı bir mucit 4 tekerlekli arabanın patentini aldı ve bu şekilde daha hızlı ve daha etkili bir üretim süreci başlamış oldu.

            Büyük bir hızla üretimler ve arabalar gelişmekte iken taleplerin oldukça fazla artmasından dolayı firmalar bu talepleri karşılayamamaya başladı. Piyasadaki araba üreten firma sayısını da göz önüne aldığımız zaman bir çözüm bulunması gerekiyordu. İşte burada Henry Ford devreye girmiştir.

Seri Üretim Başlangıcı ve Sonrası

            Henry Ford 1902 yılında kendi ismini taşıyan Amerika'da yer alan Ford şirketi ile ilk seri üretim motorlu araba üretimini yapmıştır. Bu yaptığı hareketle endüstrinin babası da sayılan Henry Ford, bu hareket ile piyasada inanılmaz bir ivme kazanmıştır. Üretilen T modeli oldukça talep almıştır sonrasında A modelini çıkartmıştır. 1930’lara doğru açık gövdeden kapalı gövdeye geçmeye başlamışlardır. Sonrasında Alman firmaları işleri oldukça ilerletmiş ve Volkswagen tasarımı çok uzun süre kullanılan Beetle gibi araçlar çıkarmıştır. Günümüzde her gün saatlerce bindiğimiz araçların tarihi bu şekildedir. En çok merak edilen sorulardan olan" ilk seri üretim motorlu araba nerede üretilmiştir?" sorusu da bu tarihin içinde en önemli yerde bulunmaktadır.

Bursabuluyor.com

Haber Yorumları