İnşaat Sektöründeki Yenilikler Nelerdir?

18 Ocak 2021
İnşaat Sektöründeki Yenilikler Nelerdir?

İnşaat Sektöründeki Yenilikler Nelerdir?

    Bu soruyu sorarak bir araştırma yapacak olursak eğer bu konuda önemli bilgilere ulaşırız. Çünkü son bir asır içinde özellikle Türkiye mimaride çok farklı yeniliklere imza atmış durumda. Binalarda kullanılan inşaat malzemelerinden, binaların dekoratif özelliklerine kadar birçok hususta yaşanan bu değişiklikler sayfalar dolusu açıklama gerektirebilir.
 
 Türkiye'nin 21. Yüzyıl Mimari Anlayışı
 
     Türkiye son iki asırdır Avrupai mimari tarzı ile şehirleşmeye çalışan ve mimari anlayışını Avrupa eksenli geliştiren bir ülkedir. Yapılarında ortaya çıkan şekiller tamamen Avrupai tarzdadır. Osmanlı Devleti dönemine ait ve İslami değer ve işlemeleri esas alan mimari anlayış bugün artık camilerde bile kullanılmaz duruma geldi. Camilerin bile Avrupai tarzda ve çok katlı yapılarak olarak yapılmaya başlandığı 21. yüz yıl mimarisinde yapılarda kolaycılık ve hızlılık hakim iken estetik ve ince işçilik hemen hemen hiç kalmadı gibi bir durumdadır. 
 
 Hangisi Daha İyi?
 
     Son iki asırda meydana gelen bu değişimlerin mimari anlayışta önemli değişiklikler getirdiği apaçık bir gerçek olarak ortada duruyor. Ancak bu durum kötü mü oldu? Belki yıllarca ince işçilikle yapılmış devasa camiler veya saraylar artık yapılmıyor ama bunların yerine aynı sürede belki de birkaç sarayı içine alabilecek yapılar yapılabiliyor. Üstelik bu yapılar resmi mimari eserlere nazaran daha kaliteli ve kullanışlı da olabiliyor.
     
     Eski tek katlı veya en fazla iki katlı yapıların asırlarca ayakta kalabilmeleri aslında dayanıklılıklarının bir sonucu olarak gerçekleşmemektedir. Bu yapıların yüz yıllar sonrasına kadar uzanan hayat hikayeleri kullanılan oyma taşların birbirlerine geçirilme ve örülme taktiğinde gizlidir. Neredeyse hiç harç kullanılmadan bile yıllarca ayakta kalabilme özelliğine sahip olan bu yapıların üzerinde iki kat daha fazla olacak olsa bu yapıların yıkılma ihtimali çok fazla olacaktır. Bu da aslında bu yapıların günümüz mimarisinden daha dayanıklı olmadığını gösteriyor. 

Bursabuluyor.com

Haber Yorumları