Kendi Evimizi Nasıl Dekore Etmeliyiz

24 Kasım 2023
Kendi Evimizi Nasıl Dekore Etmeliyiz

Kendi Evimizi Nasıl Dekore Etmeliyiz


EVİMİZDE DEKORASYON

            Dekorasyon; mekanı  estetik amaç güdülerek ve işlevsel olarak düzenleme işidir. Dekorasyon işini meslek edinen, bu amaçla eğitim görerek dekoratör ünvanını alanlar vardır; ancak herkes belli bir oranda, yaşam alanını kendi zevkine göre dekore edebilmektedir.

            Ev dekorasyonunda önemli olan, mekanı  kullanım amacına göre ve işlevsel şekilde düzenlemektir. Aksi taktirde mekan, çok fazla eşya, dekoratif objeyle boğulmuş olur, estetikten uzaklaşılır. Diğer çok önemli bir husus da mekandaki eşyaların, rengin, amacın ve tarzın uyumudur. 

            Evler, içinde yaşayan kişilerin zevkini, tarzını; hatta hayata bakış açısını yansıtır. Bu nedenle kişiler; kendilerine ve çevreye olumlu, yüksek bir enerji veren renkleri, tabloları, aydınlatmayı, tarzı dizayn etmelidirler. Bu amaçla en fazla tercih edilen dekorasyon ürünleri tablolar, duvar rafları, led, aplik ve lambaderlerdir.  Aydınlatma tercihi kişilere göre değişmekle beraber; özel bölümlerde, daha az ışıkla ve renklerle yapıldığında loş bir atmosfer yaratarak, farklı bir dekorasyon oluşturur. Yine bu amaçla kullanılan ledli tablolar oldukça popülerdir. 

            Evde dekorasyon; elbette ki her bölüm için ayrı yapılmakta, her bölümün amacına göre şekillenmektedir. Örneğin mutfakta dekorasyon amacıyla dolapların yanı sıra kahvaltı için dekoratif bir bölüm oluşturulabilir, duvar saksıları kullanılabilir, beyaz eşyalar üzerine stickerler monte edilebilir, masa üstü için cam kestirilerek altına kuru çiçekler ve yapraklar yerleştirilebilir. Bu şekilde canlı, motive edici ve romantik bir tarz yaratılabilir.

            Evin her yerinde, özellikle salonda, hol-koridorda ve varsa balkonda canlı çiçek yetiştirilebilir. Canlı çiçekler yaşam enerjisi veren, insan psikolojisine iyi gelen dekoratif unsurlardır. Banyoda bile nemcil, fazla güneş ışığı istemeyen  çiçekler yetiştirmek; açık havada banyo yapma hissi verebilir ve banyo keyfini arttırabilir. 

            Ev dekorasyonu gerek dar; gerekse geniş alanlarda  estetik, kullanışlı bir yaşam alanı sunmakla kalmayıp insan psikolojisi üzerinde çok olumlu etkiler yaratabildiğinden oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bursabuluyor.com

Haber Yorumları