Konut Vergisi Hangi Aralıklarla Ödenmelidir?

24 Kasım 2023
Konut Vergisi Hangi Aralıklarla Ödenmelidir?

Konut Vergisi Hangi Aralıklarla Ödenmelidir?


Niçin konut vergisi ödüyoruz?  

            Gayrimenkulü olanlar her sene emlak vergisini 1319 sayılı vergi kanunu göre ödemek zorundadır. Ödemeyenler için ceza faizleri uygulanmaktadır.

Nelere emlak vergisi ödenir?

            Emlak vergisi sadece evi olanlar için değildir. Ev, arsa. Arazi gibi taşınmazı olan herkes ödemek zorundadır.

Kiracı konut vergisi öder mi?

            Emlak vergisi taşınmazın bizzat sahibi tarafından ödenmesi gerekli olan bir vergidir. Dolayısı ile kiracı emlak vergisi ödemez

Konut vergisi hangi aralıklarla  ödenmelidir?

            Her yıl ödenmesi gereken emlak vergisi, devletin sağladığı imkanlardan dolayı iki taksit halinde ödene bilmektedir. Bu taksitlerin ilki Mayıs ayının sonuna kadar, yani 31 Mayıs tarihine, diğeri ise Kasım ayının sonuna kadar, yani 30 Kasım'a kadar ödenebilmektedir.

Konut vergisini ödemez isek ne olur?

            Eğer zamanında ödememişseniz devlet size geciktirdiğini ölçüde ceza faizi eklemektedir. Bu faizler siz verginizi ödeye kadar artarak devam etmektedir. Fakat bazen hükümet organları biriken bu faizlerden dolayı halkın ödeme güçlüğü çekmesinden dolayı, vergi affı getirmektedir.

            Bu vergi afları da, vergisini zamanında ödeyen vatandaşlar için pek de güzel olmamaktadır. Vergisini düzenli ödeyenler bu aflardan dolayı kendilerini zaman zaman kötü hissetmekte, madem af çıkacak o zaman bizde ödemeyelim düşüncesine girebilmektedirler.

Konut vergisi nerelere ödenir?

            Emlak vergisi, gayrimenkulünüzün bulunduğu belediyeye giderek veya posta şubelerinden belediyenin hesabına havale olarak da ödenebilir. Ayrıca belediyenin internet hizmeti varsa, hiç belediyeye gitmeden de bu hizmet aracılığı ile internet üzerinden de ödeme yapıla bilir.

Emlak vergisinden muaf olanlar var mıdır?

            Evet vardır. Ev hanımları, emekliler, gaziler, dul ve yetimler, işsizler eğer konutları 200 metrekareden küçük ve tek tapunuz var ise bu durumda olanlar emlak vergisinden muaf tutulmaktadırlar. Bu sınıfın dışında kalan herkes mutlaka emlak vergisi ödemek zorundadır

 

Bursabuluyor.com

Haber Yorumları