Emlak Vergisi Kaç Taksitte Ödenir

18 Ocak 2021
Emlak Vergisi Kaç Taksitte Ödenir

Emlak vergisi kaç taksitte ödenir?
 
     1319 sayılı kanunun hükmünce ödenen emlak vergisi ülke çapında bulunan tüm taşınmazlar için ödeniyor. Vergi, dönemsel taksitlendirmeler ile ödenebiliyor. Vergi mükellefleri ödemeyi gerçekleştirmeden önce beyanname vermeleri gerekiyor. Emlak vergisi için beyanname süresi, o mülke sahip olunan yıl sonuna kadar verilmesi gerekiyor. Beyanname bir kere veriliyor, her sene beyanda bulunulmuyor. Emlak vergisinde tek bir mülk sahibi olup verginin sıfır çıkarıldığı durumlar da bulunuyor. Bu durum; 200 metrekareyi geçmeyen tek ev sahibi olanlar, emekliler, ev hanımları, şehit yakınları ve dul yetimleri kapsıyor.
 
 Emlak beyannamesi hazırlamadan önce, birkaç evrak temin etmemiz gerekiyor, emlak vergisi beyannamesi hazırlarken gerekli olan evraklar şu şekilde;
 
 - Nüfus cüzdanı fotokopisi
 
 - Mülkün bulunduğu adres ( Mahalle, sokak, bina numarası)
 
 - Tapu fotokopisi
 
 - Binalar için yapı kullanma izni fotokopisi
 
 - Beyan sahibinin ikamet adresi 
 
 - Vergi numarası
 
     Emlak vergisi beyannamesi verildikten sonra yükümlünün muafiyetleri yoksa verginin mükellefi haline geliyor. Emlak vergisinden muaf olmayan taşınmaz sahipleri vergiyi taşınmazın bağlı olduğu belediyeye ödüyor. Başka bir şehirde bulunan taşınmazın vergi borcu PTT aracılığı ve e-belediye online işlemleri ile ödenebiliyor.
 
 
 Emlak vergisi oranları
 
 Meskenler Büyükşehir Belediye sınırları dahilinde ise Binde 2, Büyükşehir Belediye sınırları haricinde ise Binde 1
 Araziler Büyükşehir Belediye sınırları dahilinde ise Binde 2, Büyükşehir Belediye sınırları haricinde ise Binde 1
 Araziler Büyükşehir Belediye sınırları dahilinde ise Binde 6, Büyükşehir belediye sınırları haricinde ise Binde 3
 
 Emlak Vergisi Dönemleri
 
     Emlak vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Emlak vergisinin birinci taksit ödemeleri Mart - Nisan - Mayıs aylarında, ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor. Buna göre emlak vergisinin 2017 yılında 1 Hazirana kadar son ödeme tarihi bulunuyor.

Bursabuluyor.com

Haber Yorumları